2C1N’21 I. Aşama Gerçekleşti

Gelecek için umudumuz var!

BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları‘nı odağımıza alarak 2030 sonrasındaki dünyanın inşasında gençlerin sesi olmak için çıktığımız yolu bu sene için yarıladık. Geçtiğimiz 4 hafta, Türkiye’nin 16 farklı ilinden ve 60 farklı okulundan 90 liseli genç ile BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları hakkında eğitimlerle, söyleşilerle ve çalışmalarla geçti. Bu senenin ajandası olan Yoksulluğa Son, Açlığa Son ve Sağlık & Kaliteli Yaşam amaçları nezdinde 3 ayrı ankette de ayrı ayrı 500’den fazla girdiye ulaştık, katılımcıların bu konudaki emeği de takdire şayan!

Tüm bu süreçte bizleri asla yalnız bırakmayan stratejik ortaklarımız Özyeğin Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu ve Zorlu Holding‘e tüm katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

2C1Night’ın ilk günü 20 Şubat’ta konuşmacılarımızdan Aslı Alemdaroğlu, Nilüfer Uğur Dalay ve Ceyda Alpay bizlerleydi. Sonrasında ise eş zamanlı olarak atölyelerimiz gerçekleşti. Circle Up, Habitat Derneği, İmece, JCI Culture, Joint Idea ve Sürdürülebilirlik Adımları Derneği‘ne gerçekleştirdikleri keyifli atölyeler için teşekkür ederiz. Akşamında ise sevgili Evrim Kuran ile birlikte “Ne olacak bu dünya ve bu yetişkinlerin hali?” dedik ve yaşanabilecek bir dünya için herkese ihtiyacımız olduğundan bahsettik.

2C1Night‘ın 2. gününde ise söz sevgili gençlerdeydi. Uzun bir eğitim sürecinin ardından hazırladıkları beyanları ve sunumları sundular. Her komitede pırıl pırıl liselilerle onların heyecanlarına ortak olduk, hepsini ayrı ayrı tebrik ediyoruz! Hazırlık Dokümanlarından Çalışma Kağıtları’na, Beyanlardan sunumlara samimi çabaları için teşekkür ederiz.

Ve son olarak da kapanışımızdan önce Halk Sağlığı Uzmanı sevgili Prof. Dr. Selma Karabey hocamızdan pandemiye dair gündemleri ve gelecek beklentilerimizi konuştuk.

2C1N ekibine, aylardır gösterdikleri inanılmaz emek ve çaba için ayrıca teşekkür ediyoruz:

Koordinatörümüz İlayda Küçükafacan, Koordinatör Yardımcısı İrfan Kemal Özer ve Akademi Sekreteri M. Haluk Ovacık.
Akademik Takım: Cemal Gülden, Sumru Günaydın, Şule Çalış, Berk Can, Enes Berk Karahançer, Sena Önder.
Organizasyon Takımı: Beril Alpay, Berkay Tursun, Esra Nalbantoğlu, Elif Kaya, Şevval Koç, Emre BİRİi Gözde Aygün, Gökçe Elsine Uygun, Yusuf Emre Esmer.

Ayrılıyor oluşumuzdan ötürü içimiz buruk olsa da biliyoruz ki 90 kişi ile doğru dokunuşu yapmak bizler için dünyayı değiştirmek demek. Çünkü bizim gelecek için umudumuz var!
Rapor Lansmanı için ilerleyen aylarda görüşmek üzere!